Kokain Nedir?

Mart 9, 20220

Kokain Nedir?

Kokain Nedir?
Kokain Nedir?

Kokain bilinen bir diğer ismi ile benzoylemetil ekgonin, Güney Amerikada yetişen koka bitkisinin yapraklarında elde edilmektedir. Güney Amerika’daki insanlar koka bitkisini çay yapımında kullanırken ayrıca koka bitkisinin yaprağı çiğnendiğinde hafif bir uyarıcı etki yaptığından dolayı, koka bitkisinin yaprağını çiğneyerek kullanmaktadırlar. Buda bizlere Kokain Nedir? Sorusunun cevabını vermektedir.

Güney Amerika yerlileri uzun yıllar önce açlığın vermiş olduğu açlık hissiyatını atmak ve zihinsel etkileri hızlandırmak için koka bitkisinin yapraklarını çiğnemekte idi. 1859 Yılında araştırmacı Carl Von Scherzer bu bitkinin yapraklarını Avrupa’ya getirmiştir.  1880 yılında lokal anestezi için kullanılan kokain, 1884 yılında uyuşturucu etkisi açıklanmış, 1902 yılında ise Almanya’da uyuşturucu olarak sentez edilmiştir.

Kokain geçmiş yıllarda sağlık alanında tıbbi olarak kullanıştır. Fakat gün geçtikçe suiistimal oranı arttığından dolayı, günümüzde kullanımı yasa dışı olarak kabul edilmektedir. Kokain beyaz, kristal bir toz şeklindedir. Merkezi sinir sistemini etkileyen güçlü bir uyarıcıdır. Bağımlılık yapıcı oranı çok yüksek olan kokainin, alınan tek dozundan sonra bile psikolojik olarak bir bağımlılık söz konusu olabilir.  Kokain 30-60 dakika gibi kısa bir zaman içinde etkisini göstermektedir. Kişiye uyaran kokain kişiyi canlandırır ve keyif verir. Ancak bu etkiler kısa sürelidir. Yaklaşık bir saatin ardından kokain etkileri sonlanır. Kokain çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır. Bunlar;

 • Coke
 • Charlie
 • Rock
 • Taş
 • Crack
 • Sonw
 • Lady
 • Girl
 • Free Base gibidir.

Kokain Nasıl Bir Maddedir?

Kokain Nedir?
Kokain Nedir?

Kokain bitkisi çeşitli işlemlere uğrayarak beyaz bir toz halini alır. Saflığını seyreltmek için genellikle mısır nişastası, un veya şeker gibi maddeler ile karıştırılabilir. Ayrıca etkisinin güçlü olması için amfetamin veya eroin ile de karıştırılabilir.

Çeşitli kullanım yöntemleri bulunan kokain, burundan çekilerek, ağızdan çiğnenerek, damardan enjekte edilerek veya solunarak kullanılabilir.

Kokain çok kuvvetli bir bağımlılık yapıcı madde olduğundan dolayı, kişi kokaini bıraktıktan sonra bile kokain ile ilgili tetikleyicilere maruz kalmakta, geçmiş kokain kullanma tecrübelerini ve anılarını üst düzey istek ve nüksleri tetiklediği görüşmüştür.

Kokain burundan çekilerek kullanıldığında burun kanamaları ve burun akıntıları görülebilir. Bununla beraber kişiler maddi anlamda zorluk yaşadığından hırsızlık, yalan söyleme ve pek çok kötü davranış ile kokain temin etmeye çalışırlar.

Bu sebeple bir kişinin kokain kullanıp kullanmadığını belirten bazı faktörler şunlardır:

 • Kokain Kullanıcıları kokaini genellikle burun yoluyla çekerek kullanırlar. Bu sebeple kişi kokain kullanırken burnunda, kıyafetlerinde, masada veya eşyalarının üstünde beyaz iz bulunabilir.
 • Kokain kullanıcılarının burnunu zarar verdiğinden dolayı bağımlı kişiler sürekli burunlarına dokunmak ve burunlarını silmek gibi alışkanlıklara sahiptirler. Ayrıca çeşitli burun kanamaları ve burun iç hasarı da yaşayabilir.
 • Kokain güçlü bir uyarıcı olduğundan dolayı kişinin gözlerinin kızarmasına ve göz bebeklerinin büyümesi sebep olur.
 • Ciddi kokain kullanıcıları kokaini çözündürüp iğne ile vücutlarına enjekte ederler. Bu sebeple kişinin çeşitli bölgelerinde iğne izleri görülebilir.
 • Kokain genellikle toz halinde burundan çekilir veya sigara gibi içilebilir. Bu sebeple çeşitli kullanım araçları vardır. Cd kutuları, rulo haline getirilmiş banknotlar, klasik küçük plastik poşetler.
 • Kokain etkisinin fazla olması için limon suyu ve sirkeyle de karıştırılıp içilebilir.

Kokain Nedir? Gibi Birçok Bilgi İçeriği İçin Lütfen Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin