Uyuşturucu Testi Nedir?

Mart 19, 20220

Uyuşturucu Testi Nedir?

Uyuşturucu Testi Nedir?
Uyuşturucu Testi Nedir?

Günümüzde uyuşturucu testi bir hayli artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu sebeple aileler uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan veya şüphelendikleri yakınları için uyuşturucu testi yaptırmak istemektedirler. Tıp alanında yapılan yeniliklerden dolayı uyuşturucu testi oldukça kolay hale gelmiştir. Bu testler bir çok örnek ile yapılmakta olup çeşitli sürelerde sonuçları çıkmaktadır. Bu testler şu şekildedir.

 

  • İdrar
  • Tırnak
  • Kan
  • Tükürük Salgısı
  • Saç Teli
  • Vücut terinden tespit edilebilmektedir.

 

Ancak bazı durumlarda hekimin isteği üzerine mide içeriğinden örnek alınarak da uyuşturucu testi yapılabilir. Bu mide testi idrar testinin bir alternatifi olarak kullanılmaktadır. Yapılan bu test yöntemlerinin sebebi, uyuşturucu maddelerin vücudun bu bölümlerinden geç atılmasıdır. Saçtan yapılan uyuşturucu testi en pahalı fakat en geriye dönük olan testtir yaklaşık olarak saç boyutuna göre 90 gün önceye kadar sonuçlar çıkarabilmektedir. İdrar testi en güvenilir testlerden biri olup, sonuç süresi kısa ve ekonomiktir.

 

Özellikle idrardan uyuşturucu testi yapılırken hastanın kullandığı ilaçlar belirtilmelidir. Çünkü pek çok ilaçta uyuşturucu testinin pozitif olmasına neden olabilecek maddeler içermektedir. Bu sebeple uyuşturucu testinden önce hastaların mutlak suretle kullandığı ilaçları belirtmesi önemli bir detaydır.

 

Uyuşturucu Testi Ne İçin Kullanılır?

Uyuşturucu Testi Nedir?
Uyuşturucu Testi Nedir?

Uyuşturucu testleri içeriğinde yasal olan yada olmayan uyuşturucu maddeleri bireylerin kullanıp kullanmadığını belirlemek amacıyla kullanılan testtir. Yaygın olarak idrar testi kullanılsa da birçok test çeşidi mevcuttur. Eğer birey uyuşturucu madde veya uyuşturucu madde içeren bir ilaç kullanmış ise vücutta uyuşturucu madde olup olmadığı saptanır.

 

Uyuşturucu Testi İle Vücutta;

Metadon

Esrar

Eroin

Kokain

Kodein

Morfin

Hidrokodon

Metafetamin

Amfetamin

Steroid

Extacy ve bunun gibi pek çok uyuşturucu maddenin alınıp alınmadığı tespit edilir.

 

Saç kılı, idrar ve tükürük numunesi gibi numuneler ile yapılan bu test her şüpheden sonra yapılmamaktadır. Çünkü konu adli bir vaka değil ise veya belirli bir yaşa gelmiş bireyler aile baskısı nedeniyle bu teste rızası yok ise bu test yapılamaz. Uyuşturucu testlerinin yapılması için konu adli bir vaka olmalı, kişi kendi isteğiyle bu testi yaptırmalı ve yaşı küçük bir çocuk ise ebeveyninin kararı ile bu test yaptırılabilir.

Uyuşturucu maddelerin vücutta etkileri farkıdır. Kimi uyuşturucular vücuda 2-3 saat etki gösterirken kimi maddeler ise kullanıldıktan hemen sonra etki göstermektedir. Örneğin esrar gibi bir uyuşturucu madde vücuttan yaklaşık 30 sonra atılır. Bu süre içerisinde saç, kan ve idrar testlerinde kişinin esrar kullanıp kullanmadığı belirlenebilir.

Saç Testi:

Saç testi ortalama olarak bireyin 4 ila 6 ay aralığında madde kullanıp kullanmadığına dair bilgi vermektedir. Bu test için uygun bir saç numunesinin alınması gerekmektedir. Saçta boya veya çeşitli kimyasal bulunması bu testin sonuçlarını olumsuz etkilemektedir.

Ortalama bir saç teli ayda ortalama 1 santimetre kadar uzamaktadır. Bu nedenle, saç telinin her bir santimindeki madde yoğunluğu farklıdır. Saç teli incelemesi yapılacağında madde kullanılmaya başlandığından itibaren geçen süre ortalama çıkmaktadır. Ayrıca bu testin yapılabilmesi için saç teli uzunluğunun yaklaşık olarak 2 santimetre uzunluğunda olması gerekmektedir.

İdrar Testi:

Ekonomik ve hızlı olan idrar testleri, kişinin uyuşturucu ile ortalama olarak 3 günlük ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. Örneğin idrar testi ortalama olarak eroinde 2-4 gün, esrarda 1-3 gün ve kokainde 12-48 saat vücutta kalmaktadır. Bu sürelerin sonunda idrar testi yapıldığında muhtemel olarak test sonucu negatif çıkacaktır.  Bu nedenle kişinin testinin negatif çıkması uyuşturucu kullanmadığı anlamına gelmez. Ayrıca bonzai gibi aşırı kimyasal madde içeren uyuşturucu maddelerin idrar testinde tespit edilememektedir.

İdrar testlerinin düşükte olsa hata payı bulunmaktadır. Düşünülenden farklı sonuçlar çıktığında testi tekrardan yaptırmakta yarar bulunmaktadır.

Kan Testi

Kan testinde hata payı idrar testine göre daha azdır. Fakat madde kullanımından kısa bir süre yapılması gerekmektedir. Kan testinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uyuşturucuyu damar yoluyla alan bireylerdir. Uyuşturucu damar yoluyla alındığında damar zedelenmeleri oluşması muhtemeldir. Bu sebeple kan alımının uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Tükürük Testi

Ege-fe bünyesinde bulunan Uyuşturucu Tespit Cihazı(UTC) ve Uyuşturucu Tespit Kiti (UTK) ile tükürük ile uyuşturucu madde testi yapılmaktadır. Genel olarak trafikte kolluk kuvvetleri tarafından tercih edilen bu cihazlar yüksek oranda hata payı içermektedir. Oldukça kısa süre içinde sonuç veren bu sistemde sonuç pozitif çıkması durumunda tıbbi ortamda bir başka test istenmektedir. Bünyesinde çeşitli birçok özellik bulunan uyuşturucu tespit cihazı, 7 farklı uyuşturucu maddenin tespitini yapmaktadır. Bu rakam opsiyonel olarak 9 çeşit olarak da sunulmaktadır.

Uyuşturucu Testi Nedir? Gibi Daha Fazla Bilgi İçeriği İçin Lütfen Tıklayın

 

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin