Alkollü Araç Kullanmak

Şubat 16, 20220

Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü Araç Kullanmak
Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmak günümüzde trafik kazalarının büyük bir çoğunluğuna sebebiyet vermektedir. Sürücülerin alkollü araç kullanması pek çok sorunu ve tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Çeşitli can ve mal kayıpları sürücülerin alkollü şekilde direksiyona geçmesi sebebiyle meydana gelmektedir. Alkolün etkisi ile direksiyon başına geçen sürücüler çeşitli motor becerilerini ve reflekslerini kaybetmektedir. Bu sebepler araç sürüşü esnasında el ve ayak koordinasyonunun sağlanaması ve direksiyon kontrolünü kaybetme gibi sonuçlara sebebiyet vermektedir. Alkollü olarak direksiyon başına geçen kişinin düşünmesi gereken en önemli nokta herhangi bir kaza durumunda sadece sürücü zarar görmeyecektir. Sürücünün yanı sıra araçta diğer bireyler ve zarar görecektir.

Bunun yanı sıra başka bir araç veya yaya çarpılması durumunda olası bir can kaybı bile söz konusu olabilir. Bu sebeple sürücünün hem kendi hayatını, hem beraberindeki insanları hem de başka insanları tehlikeye attığını unutmamalıdır. Karayolları Trafik Kanununun düzenlediği kurallara uymak, sürücüleri can ve mal kaybından korumaktadır. Bu sebeple herhangi can ve mal kaybına sebebiyet vermemek için Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen durumların dışına çıkmayıp, bu kurallara uymak gerekmektedir.

2022 Alkollü Araç Kullanmak İle İlgili Düzenlemeler

Karayolları Trafik Kanunu 48. Madde gereğince ‘yapılan tespit sonucu sürücünün alkol promil bazında alkol oranı 1.00 üzerinde olduğu takdirde Türk Ceza Kanununun 179. Maddesinin 3. Fıkrası hükümleri uygulanır.’

‘Hususi otomobil sürücüleri için 0.50 promil, diğer araç sürücüleri için ise 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin kazaya sebebiyet vermesi ve denetimde tespit edilmesi halinde Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır’

Belirtilen maddeden anlaşılacağı üzere belirli bir sınırın üstünde alkol almış kişiler, idare para cezası ile cezalandırılmaktadır. Bunun yanı sıra sürücülerin ehliyetlerine de el konulmaktadır. Alkol yasal sınırı özel araç kullanan bireyler için 0.50 promildir. Diğer özel sürücüleri için ise yasal sınır 0.20 promildir. Sürücülerin denetme girmesi sonucu yasal sınırları aştığı belirlenir ise, sürücülerin ehliyetine el konulma ve idari para cezası gibi cezalara çarptırılırlar. Hem özel hem de hususi araç sürücüleri için promil sınırı 1 promildir. Sürücüler bu sınırı aşması halinde Tük Ceza Kanunun 179. Maddesi gereği trafiğin güvenliğini tehlikeye düşürme suçunu işlemiş bu ceza hakkında sürücünün yargılanacaktır.

Türk Ceza Kanunun 179. Maddesi gereğince 1 promilin üzerinde alkol alan sürücüler, için cezai süreç başlatılacak, idari para cezası ve ehliyete el koyma cezaları uygulanacaktır.

 

2022 YILI ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZALARI

 

2022 Yılında hususi araçlar için 0,50 Promil alkol sınırını aşan ve özel araçlar için 0,20 promil alkol sınırını aşan sürücüler için cezai yaptırımlar şu şekildedir:

2022 YILI ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZALARI
2022 YILI ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZALARI

 

Kesilen bu cezaların 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25’lik erken ödeme indirimi devreye girecektir. Cezalarını 30 gün içinde ödememiş sürücüler için ise belirtilen meblağ üzerinden yasal faiz işleyecektir. Amme alacaklarının tahsili usulü hakkında kanun hükümlerine göre belirtilen meblağ belirli süre ödenmediği takdirde icra yoluyla tahsil edilmektedir.

 

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI CEZASI NEREDEN SORGULANIR?

Adınıza veya aracınıza yazılmış bir trafik cezasını;

2022 Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Alkollü Araç Kullanmak
Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmanın yanı sıra denetimde alkolmetreye üflememenin cezası da bir hayli fazladır. Güvenlik kuvvetlerinin uzattığı alkolmetreye üflememenin cezası 9869 TL idari para cezası uygulanmakta ehliyetlerine 2 yıl el konulmaktadır. Bu hususta sürücülerin anlamalıdır ki kesilecek olan ceza hem alkollü araç kullanmaktdan hem de alkolmetre’ye üflemediği için kesilecektir.

Alkollü Araç Kullanmakdan Dolayı El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

Alkollü araç kullanarak ceza yediği süreyi dolduran sürücülerin üzerlerine herhangi bir trafik borcu olmaması gerekmektedir. Bu nedenle ceza süresi biten sürücülerin bölgelerinde bulunan Trafik Denetleme Şubelerine borcu yoktur kağıdı ile müracet etmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin