Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı

Şubat 18, 20220

Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı

Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı
Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı

Bağımlılık; Bir uyuşturucu maddenin kişi üzerinde fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal sorunlara yol açmasına rağmen,  madde alımının yapılması, bırakma arzusuna karşılık kullanıma devam etmek ve maddeyi alma isteğinin durdurulamaması olarak tanımlanabilir. Günümüzde madde kullanımı oldukça artmıştır. Madde kullanımında, sosyal statü ve yaş önemli değildir. Her yaşta kullanım sağlandığı görülmektedir. Günümüzde madde kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve madde kullanımı artarak devam etmektedir. Madde kullanımınında yaş oranı her geçen gün düşmektedir. Bu durum gençlerimiz için oldukça büyük bir sıkıntı haline gelmiştir.

Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı ve Bağımlılığı

Özellikte ergenlik dönemine girmiş bireyler toplumda yeni bir kimlik oluşturmak isterler. Özellikle ergenliğin getirdiği iletişim problemleri bu dönemde üst seviyeye çıkar.  Bu iletişim problemleri kişide psikolojik, ailesel, fiziksel ve sosyokültürel birçok alanda olumsuz etkiler ve kendine çözümler aramaya çalışır.

Ergenlikde uyuşturucu kullanımı sırasıyla sigara, alkol ve esrar kullanımı ile başlayıp yasadışı uyuşturucu maddeler ile devam etmektedir. Ergen bu dönemde çevresine kendini beğendirmek ve dikkat çekmek istemek kendini farklı göstermek istemektedir. Özellikle arkadaş çevresi bu dönemde oldukça etkilidir. Arkadaşlarının sigara, alkol, esrar veya madde kullanması kendini farklı hissetmek ve arkadaş çevresinde kabul görme düşünceleri ile birleşerek sigara, alkol ve uyuşturucu maddeye başvurabilir.

Özellikte ergenlik döneminde ailenin etkisi oldukça fazladır. Bu dönemde çocukları baskı altında tutmak isteyen aileler için yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir. Aile içi çözülemeyen çatışmalar, aile içi şiddet, aile içi sağlıklı iletişim kuramama ve benzeri birçok sebepten dolayı ergen uyuşturucu maddelere başvurabilmektedir. Bu sebeple ergenlik döneminde ailelerin ergene yeterli ilgiyi ve desteği sağlamalıdırlar. Aileler aşırı uygulanan disiplinden kaçınmalı ve çocuğu ile kendi aralarında karşılıklı bağlarını sağlamlaştırmalıdır.

Yapılan araştırma sonucu ortaya çıkan veriler bir ailede uyuşturucu madde kullanımı, bağımlılık hikâyesi ergeni olumsuz etkilemektedir. Ergenin gelecekte olan bağımlılığa yatkınlığını arttırmaktadır. Burada durum hem kalıtsal hem de rol alma olarak nitelendirilebilir. Çünkü çocuklar doğdukları günden itibaren öncelikle ebeveyn ve ailesinde yakın bireylerin davranışlarını örnek almaktadır.

Ergenlikte Madde Kullanımı Belirtileri

 • Kilo kaybı
 • Göz altı morlukları
 • Uyku problemleri
 • Bulantı, kusma
 • Gözlerde kızarıklık
 • Hafıza Problemleri
 • Hırsızlık
 • Yalan
 • İçe kapanıklık
 • Ders başarısının düşmesi
 • Ruhsal değişimler gibi davranışsal belirtiler zararlı madde kullanımı yapan ergenlerde gözlemlenebilir.

Unutulmamalıdır ki, bağımlılık bir hastalıktır. Özellikte erken yaşta kullanım büyük sorunlara yol açabilir. Aileler ergen bireylerde uyuşturucu madde tespitini yapması sonrası yıkıcı değil yapıcı olmalıdır. Evlatlarıyla konuşarak onları doğruya sevk etmeli. Ergenlerde uyuşturucu kullanımından kurtulmak beraber çözüm aramalıdırlar.  ÇEMATEM (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi) bu noktoda çocuk ve ergenler için madde kullanımında profesyonel destek sağlamaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçeriği İçin Lütfen Tıklayın

 

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin