Eroin Nedir?

Mart 26, 20220

Eroin Nedir?

Eroin Nedir?
Eroin Nedir?

Eroin ilk olarak Londra’da bir İngiliz kimyacı tarafından sentezlenmiştir. O zamanlarda morfin çeşitli asitler ile birleştirilerek çeşitli deneyler yapılmaktaydı. Morfin maddeleri bir fırın içerisinde saatler boyunca kaynatılmıştır. Bunun sonucu olarak morfinin bir asitlenmiş sentezi olarak diasetil morfine ulaşılmıştır. Diasetil morfin Manchester’da incelenmek üzere gönderilmiş ve şu sonuçlar paylaşılmıştır;

‘’Diasetil morfin dozları tavşan ve köpekler üzerinde denenmiş, bunun sonucunda bu hayvanlarda bitkinlik, uyku hali ve korku görülmüştür. Bunların yanı sıra bu hayvanların gözlerinde çeşitlik değişiklikler görülmüş, tükürük sıvıları artmış ve kusma belirtileri görülmüştür’’

1898 – 1910 yılları arasında eroin morfin olarak kullanılmıştır. Bu dönemlerde çocuklarda öksürük ilacı olarak satışta kullanılmıştır.  1914 Yılında Amerika Birleşik Devletlerinde eroin tüketim ve dağıtımı kontrol altına almak koşulu ile senatodan geçmiştir.

Senato eroinin, tıbbi reçeteler ile satış yapılmasına izin verilmiş fakat bu ilaçları kullanan kişilerin zamanla bu maddeyi yasadışı yollardan elde etmeye devam etmişlerdir. Bu durumların önüne geçmek için 1924 yılında eroinin satışı ve üretimi yasaklanmıştır.

Eroin, uyuşturucu maddelerin en tehlikeli hallerinden bir tanesidir. Opioid grubu uyuşturucu sınıfına giren eroin genellikle damardan alınarak kullanılmaktadır.  Afyon çiçeğinden elde edilmektedir. Tarihte ilk olarak yaklaşık olarak milattan önce 3400 yılından bu yana Mezopotamya’da yetiştirilmiştir. Hammadde bakımından ilaç sanayide ilaç yapımında kullanılan eroin, 1800’lü yıllarda afyonun kimyasal analizinin aktivitesi belirlenmiş ve kodein ve morfine bağlı olduğu anlaşılmıştır.

Morfin, haşhaş özünden çıkarılır. Çıkan bu kimyasallar eroin, diamorfin ve metadon gibi uyuşturucu madde çeşitlerinin üretilmesinde kullanılmaktadır. Eroin kişileri ilk kullanışlarında bile bağımlı yapma seviyesine getirebilir. Genellikle beyaz ve kahverengi bir toz ya da siyah yapışkan bir madde şeklinde bulunmaktadır.

Eroin Nasıl Kullanılır?

Eroin Nedir?
Eroin Nedir?

Eroin genellikle damardan şırınga yardımı ile enjeksiyon yöntemi ile kullanılan bir uyuşturucu maddedir. Bunun yanı sıra ağız ve burundan çekilerek de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sigaraya sarılarak ve ısıtıp buharını koklayarak da kullanılmaktadır. Fakat ağız ve burundan eroin kullanan bireylerde belirli bir zaman sonra damardan enjeksiyon yöntemini denedikleri görülmüştür. Sokak ağzı ile mal, beyaz, toz, beyaz kelebek, kağıt üstü, haşhaş, kireç, kar, cevher, kız, beyaz peynir olarak nitelendirilmektedir.

Eroin vücutta fiziksel ve ruhsal olarak pek çok sıkıntı ortaya çıkarmaktadır. Eroin kullanan kişilerde kullanımları sırasında kendilerini gevşemiş, rahatlamış ve hafif hisseder. Beyin bu noktaya geldiğinde sebepsiz gülme, neşe ve mutluluk durumları görülür. Bu hazları yaşayan bireyin eroine tekrardan kullanma ihtiyacı hisseder ve bağımlılığın temelleri bu şekilde atılmış olur. Bağımlı bireylerde belli bir zaman sonra ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bağımlı bireyler zamanla kullandıkları dozlar yetmeyerek daha fazlasına başvurmaktadır. Bu sebeple kişinin elinde olan kontrol zamanla kaybolur. Bunun sonucu olarak öforik duygular devreye girer. Eski deneyimlerindeki mutluluk ve neşe hali yerini üzüntü, kaygı, anksiyete ve paranoya gibi duygulara bırakır.

Eroinin etkisi kullanılan doza ve eroinin saflığına göre değişiklik göstermektedir. Alınan doz seviyesi arttığında dokulara oksijen gidemez buda kusma, terleme, nefes alma zorluğu hatta ve hatta ölüme kadar gidebilir. Az miktarda alınan dozlar ise anlık rahatlama hissinin peşi sıra terleme, hapşırma ve yorgunluk hissedilir.

Eroin Nedir?
Eroin Nedir?

Eroin etkisini, kullanan kişide etkisini yaklaşık 20 dakika içinde göstermektedir. Yaklaşık olarak 40 ila 90 dakika arası eroinin verdiği haz yüksek seviyeye ulaşır ve bu etki yaklaşık olarak 4 ila 6 saat aralığında sürmektedir. Damar yolu ile enjeksiyon yönteminde ise etki yaklaşık 1 ila 2 dakika arasında başlayıp, 10 ila 20 dakika arası yüksek seviyeye erişmektedir. Damar yoluyla kullanımda etki diğerlerine göre daha kısa sürmektedir. Buda bizlere eroin nedir? Sorusunun cevabını vermektedir.

Eroin Nedir? Gibi Daha Fazla Bilgi İçeriği İçin Lütfen Tıklayın….

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin