Esrar Nedir?

Mart 2, 20220

Esrar Nedir?

Esrar Nedir?
Esrar Nedir?

Günümüzde uyuşturucu madde bağımlılığı her geçen gün artmaktadır. Esrar ise dünyada en çok kullanılan uyuşturucu maddelerin başında gelmektedir. Kenevir bitkisinin dişisinden elde edilen esrar, bu bitkinin bir meyvesidir ve kenevir bitkisinin tohum yataklarından elde edilmektedir. Esrar, yeşil ve kahverengiye yakın renk tonlarında olup yaprağa benzeyen bir görünümü vardır. Esrarın etken maddesi THC (Delta-9 tetrahydrocannabinol) olarak bilinmektedir. THC Maddesi içeriğinde olarak 400’ün üzerinde kimyasal barındırmaktadır.

Kişilerin esrar kullanmasında en önemli etken esrarın bağımlılık yapmayan bir madde gibi lanse edilmesidir. Oysaki durum bundan oldukça farklıdır. Esrar, bilinenin aksine kısa ve uzun vadede büyük sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca esrarın bağımlılık yapıcılığı oldukça fazladır. Bu bağımlılık sigara gibi maddi bağımlılığın aksine psikolojik bağımlılık yapmaktadır. Özellikle gelişme çağındaki bireylerde kullanımı incelendiğinde zihinsel gelişmeleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.

Dünya çapında en çok kullanılan bu uyuşturucu maddenin kullanımı yasaldır. Ülkemizde ise esrar kullanımının yasal bir kullanım sınırı vardır. Bu sınır bir kişinin günde 3 defa bir ila bir buçuk gram arasında esrar kullanımına izin verir. Fakat bu sınırdan fazla esrar kullanılıp, tespit edildiğinde hukuki işlemler başlatılmaktadır.  Türk Ceza Kanununun 188. Maddesinde belirtlilen ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti’ suçu işlemiş olur. Bu suç, kullanma ve bulundurma suçundan daha ağır sonuçlara ortaya çıkarmaktadır.

Esrarın bilinen en yaygın kullanımı kurutulduktan sonra toz haline getirilip sigaranın içine sarılması ve içilmesidir. Bir başka kullanım şekli ise esrarın ot haline sıcak suya atılarak çıkan dumanın solunması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygın olmayan bir diğer kullanım ise esrardan kek, kurabiye veya pasta yapılması işlemidir.

Esrar insan vücuduna 30 dakika içinde etki gösterip, etkisi 2 ve 4 saat arasında sürmektedir.

Esrar Türleri

Esrar Nedir?
Esrar Nedir?
  • Ot: Esrarın en fazla tüketilen hali olarak bilinmektedir. Ot, esrarın kurutulmuş halidir.
  • Toz Esrar: Esrar bitkisinin toz haline getirilmesi sonucu oluşan maddedir.
  • Kubar: Toz esrarın preslenmesi sonucu oluşur.
  • Tentür:  Alkol içinde esrarın çözünmesi ile oluşan maddedir.
  • Kubar Yağı: Kimyasal işlemler sonucu kenevirin yapışkan kısmından elde edilen maddedir. Etkisi oldukça fazladır.
  • İnfüzyon: Esrar İçeren yemeklerin yapında kullanılan türdür.

Esrar kullanımı ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Kullanım oranının oldukça düşmesi ile gençlerimiz büyük tehdit olmaktadır. Bu sebeple gençlerin bu tarz uyuşturucu madde kullanılmasının önüne geçmek için, ailelere büyük iş düşmektedir.

 

Esrar Nedir? İçeriği gibi birçok içerik bilgi içeriği için tıklayınız

 

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin