Esrar Bağımlılığı

Mart 2, 20220

Esrar Bağımlılığı

Esrar Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı

Esrar günümüzde en çok kullanılan uyuşturucu maddedir.  Ülkemizde esrar olarak bilinen bu madde başka ülkelerde maijuana (bitkisel cannabis) olarak bilinmektedir. Kenevir bitkisinden elde edilen esrar, kurutulmuş yaprak ve çiçeklerden oluşmaktadır. Küresel çapta uyuşturucu maddelerin başında gelen esrar günümüzde gençler ve çocuklar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Geçmişte yapılan araştırmalarda lise ve dengi okullarda okuyan veya bu yaşlarda olan gençlerin %4’ünün esrar kullandığı saptanmıştır. Bu araştırma 2003 yılında yapıldığından dolayı bu rakamın günümüzde oldukça arttığı tahmin edilmektedir.

Esrar Kullanımı

Esrar Kullanımı
Esrar Kullanımı

Esrar, kullananlar tarafından bağımlılık yapan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Fakat durum oldukça farklıdır. Esrar içeriğinde bulundurduğu pek çok kimyasal ile fiziksel olarak bağımlılık yaratmaktadır.

Esrar kullanmaya başlayan kişilerin bir çoğu başlangıçta esrarın verdiği neşe, heyecan, mutluluk veya başka birçok duyguyu elde etmek için kullanırlar. Esrar kullanan kişilerin yaklaşık olarak %4’ünün iki sene içinde bağımlılık ölçütlerini karşılar duruma geldiği tespit edilmiştir. Kişilerin esrara başlamasındaki en büyük sebep sosyal çevreleridir. Özellikle ergenlerde kullanımın en büyük sebeplerinden biri olan sosyal çevre ergenin kendini sosyal çevreye kabul ettirmesi için esrara başlayabilir. Ergenlerde bulunan yaşını büyük gösterme duygusu, evde ebeveyn temas ve ilişkilerinin kırılgan yapıda olması, özenme, heyecan arama, düşük özgüven, kötü sosyal çevre, kendini olgun gösterme gibi duygular esrar bağımlılığı açısından büyük sorunlar teşkil etmektedir.

Esrar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Esrarın kullanım yaşı oldukça düşmüştür. Bu sebeple bazı aileler bu sıkıntılarla karşılamaktadır ve bu durumu erken teşhis etmek istemektedir. Esrar kullanan bireyler bazı zamanlarda yoksunluk belirtileri yaşayabilirler. Esrar bağımlılığı yaşayan kişilerin belirli bir süre esrar kullanmaz ise aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Uyku problemleri
  • Sinir ve öfke problemleri
  • Gergin ve panik olma durumu
  •  Hafıza bozuklukları
  • Odaklanma zorluk
  • Sonunu düşünmeden hareket eğilimi
  • Denge kaybı yaşanması
  • Tembellik gibi problemler esrar bağımlılığının belirtileri olarak gösterilebilir. Bu belirtiler hem yoksunluk durumunda hem de esrar tüketimi düzenli ise görülebilir.

Unutulmamalıdır ki esrar içmek beyin fonksiyonlarına kısa süre içerisinde büyük hasarlar vermektedir ve yavaşlatmaktadır. Esrar toplumda bir ot olarak görülmekte ve zararsız olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple esrar bağımlılığı diğer bağımlılıklara göre daha kolay oluşmaktadır.  Çünkü insanlar diğer uyuşturucu maddeleri ilk kez deneyimleyecek olduklarında çekingen yapıda olurlar fakat esrarın zararsız olduğu düşünüldüğü için daha çabuk bağımlı olmaktadırlar.

Daha Fazla Bilgi İçeriği İçin Lütfen Tıklayınız

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin
EGEFE Bilişim Sağlık
Sağlık sektöründe yaptığı inovatif çözümler ile güven, kalite ve memnuniyetin öncüsü...
Müşteri Hizmetleri
Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Sözleşmesi
Bizi takip edin
Gelişmelerden ve farkındalık dünyamızdan haberdar olmak için bizi sosyal kanallardan takip edin